Centrum Stomatologii Laserowej i Protetyki
Evadent
Evadent 2
- ul. Przesmyckiego 28, 51-151 Wrocław, tel. 71 372 76 64
- ul. Brynicka 17, 54-214 Wrocław, tel. 71 789 55 80

Czym skorupka za młodu…

Dzieci w wieku przedszkolnym są najbardziej narażone na próchnicę i różnego rodzaju wady zgryzu. Ważne jest uświadomienie rodzicom jak ogromny wpływ mają na uzębienie u swoich pociech. To dorośli odpowiadają za edukację zdrowotną dzieci. To czego ich nauczą i jaki dadzą przykład , zaowocuje w późniejszym ich życiu.

Próchnica jest ,,groźną" chorobą XXI wieku , z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Na jej rozwój wpływają pewne czynniki , dostarczane niekiedy nieświadomie . Możemy do nich zaliczyć np.: obecność węglowodanów w środowisku jamy ustnej, drobnoustroje w płytce bakteryjnej, wrażliwość powierzchni szkliwa.

Wyróżniamy wiele rodzajów próchnicy . Pierwsza pojawia się próchnica butelkowa , która u małych dzieci atakuje przednie zęby. Aby temu zapobiec, powinno się już niemowlętom , każdorazowo po posiłku , namoczyć gazę w letniej ,przegotowanej wodzie i przetrzeć wały dziąsłowe w celu usunięcia resztek pokarmowych. W związku z tym ,że największy rozkład węglowodanów następuje w nocy, nie należy wtedy podawać dzieciom słodkich rzeczy, a ewentualnie wodę. Wraz z wyżynaniem się zębów dobrze byłoby wprowadzić proste szczoteczki i początkowo w formie zabawy pozwolić się dziecku z nimi oswoić. Na rynku dostępne są również pasty bez fluoru dla najmłodszych.

Podstawową zasadą zapobiegania próchnicy jest również ograniczanie ilości spożywanych słodyczy. Może to być niewielki deser między posiłkami , najlepiej składający się jednak z owoców czy warzyw typu jabłko lub marchewka. Oprócz dostarczanych witamin do organizmu mają one właściwości oczyszczające .

Poza profilaktyką domową ważne są systematyczne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Rodzice w ramach możliwości mogą uczęszczać ze swoimi pociechami na wizyty adaptacyjne, w celu oswojenia się z gabinetem, ze sprzętem stomatologicznym, lekarzem. Dobrze , aby młody człowiek wiedział , że wizyta u dentysty może być przyjemna, a nie tylko kojarzona z bólem.

Niestety prawda jest taka, że dziecko trafia do lekarza po raz pierwszy dopiero z bólem, gdzie wiąże się to z traumatycznym dla niego przeżyciem , gdzie zabieg wymagający leczenia jest utrudniony lub bez zażycia antybiotyku niemożliwy.

Dlatego gorąco polecamy , aby zabierać swoje pociechy na wizyty kontrolne, które nie dostarczają zbędnych stresów, a uczą jak zachować się w gabinecie lekarskim. U dzieci , które chętnie współpracują z lekarzem możliwe jest wykonanie zabiegu fluoryzacji zębów, w celu zmniejszenia prawdopodobieństwa zaatakowania ich przez próchnicę. Jest to zabieg bezbolesny , polegający na nałożeniu na specjalne łyżki np. pianki z zawartością fluoru i pozostawieniu jej w ustach na kilka minut. Pianki te mają różne smaki i zapachy, przez co działają zachęcająco na dzieci . Dodatkowo tworzą barierę dla bakterii próchnicotwórczych . Zęby można też lakierować specjalnymi lakierami fluorowymi, które indywidualnie zawsze dobiera lekarz bądź higienistka stomatologiczna .

Dzieciom w wieku około szóstego roku życia wyżynają się za zębami mlecznymi pierwsze stałe zęby , które również można ochronić przed próchnicą poprzez lakowanie specjalnym lakierem z fluorem, który pokrywa powierzchnię żującą zęba. Warunkiem zalakowania jest to , aby ząb był zdrowy i w pełni wyrżnięty. Lak utrzymuje się nawet kilka lat.

Poprzez przeprowadzenie prawidłowej profilaktyki zarówno domowej jak i specjalistycznej, możemy zaoszczędzić dziecku wiele niepotrzebnego bólu oraz wysokich kosztów późniejszego leczenia.

Warto dlatego dbać o zęby już od najmłodszych lat i wpajać dziecku jakie to ma dla nich ogromne znaczenie, bo jak przysłowie staropolskie mówi:

,,Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci".